CSM București a triumfat în Cupa Challenge la handbal masculin

CSM București a obținut primul trofeu continental din istoria secției de handbal masculin. În finala Cupei Challenge, echipa bucureșteană a învins formația portugheză Madeira Andebol.

După 22-22 în prima manșă, în Portugalia, CSM București s-a impus în returul din Sala Dinamo cu 26-20.

Bucureștenii au condus încă din start, având 2-0 după doar un minut de joc. Scorul a devenit apoi 8-1, 10-3 și 12-4. La pauză, scorul a fost 16-9 pentru CSMB. Madeira a avut un start bun în repriza secundă, cu cinci goluri consecutive, apropiindu-se la 16-14. Diferența de două goluri s-a păstrat până la 20-18 când CSM a accelerat din nou și s-a distanțat la 23-18, apoi a controlat fără emoții finalul de meci.

Sajad Esteki și Adrian Rotaru au fost cei mai buni marcatori de la CSM București, cu câte șase goluri.

Trofeul Cupei Challenge rămâne astfel în România, anul trecut fiind câștigat de Potaissa Turda. De-a lungul istoriei, Cupa Challenge a mai fost câștigată de UCM Reșița de trei ori, Steaua București și HC Odorheiu Secuiesc.