Botoșani-Gaz Metan 1-0. Moldovenii au patru victorii în ultimele cinci etape

FC Botoșani a învins acasă cu 1-0 pe Gaz Metan Mediaș, în etapa a 11-a din playout-ul Ligii I. Este a cincea partidă la rând fără înfrângere pentru echipa moldoveană care a înregistrat patru victorii în această perioadă. De asemenea, FC Botoșani nu a primit vreun gol în ultimele trei meciuri jucate. De cealaltă parte, Gaz Metan are trei meciuri la rând fără victorie după ce anterior înregistrase șapte succese în primele opt etape din playout.

Unicul gol al meciului a venit dintr-un penalti transformat de Jonathan Rodriguez, argentinianul înscriind al cincilea gol stagional. Penaltiul a fost acordat pentru un fault al lui Larie asupra lui Fabbrini. În prelungirile primei reprize, același Rodriguez a trimis în bara transversală cu un șut din afara careului mare. În minutul 66, Marius Constantin a văzut direct cartonașul roșu pentru injurii adresate unui arbitru asistent, deoarece nu primise o lovitură liberă.

În clasament, Gaz Metan se află pe locul 7, cu 39 de puncte, iar FC Botoșani ocupă locul 9, cu 35 de puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Hermannstadt, iar Gaz Metan întâlnește acasă pe FC Voluntari.

FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 1-0 (1-0)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Gol: Rodriguez 44-pen
FC Botoşani: Fraisl – Miron, Piţian, Burcă (Holzmann 49) – Patache, Rodriguez, Papa, Oaidă – Ongenda (Târşa 87), Golofca (Buş 79), Fabbrini. Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Gaz Metan: Pleşca – Pleaşcă (Yazalde 78), Constantin, Larie, Buşu – Fofana, Luis Aurelio – Mailat, Caiado (Costea 69), Ivanov (Micael 70) – Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu.
Cartonaşe galbene: Piţian 69, Golofca 73, Rodriguez 78, Miron 86.
Cartonaş roşu: Constantin 66.
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (București).