Voluntari-Concordia 2-1. Voluntari se îndepărtează de zona roșie, Concordia este aproape retrogradată

FC Voluntari a învins acasă cu 2-1 pe Concordia Chiajna, în etapa a zecea din playout-ul Ligii I. FC Voluntari a reușit prima victorie după șase meciuri la rând fără succes. De cealaltă parte, Concordia are cinci meciuri consecutive fără victorie.

Concordia a deschis scorul după doar 28 de secunde de joc. Ivanovici a centrat din stânga, Bawab a deviat spre centru, iar Răzvan Grădinaru a înscris cu un șut din centrul careului. Este primul gol marcat de Grădinaru în actualul sezon. În minutul 23, Tudorie a șutat după o pasă a lui Răuță, dar Rîmniceanu a respins. Ricardinho a avut șansa de a egala, în minutul 53, însă Marc a respins de pe linia porții. Patru minute mai târziu, Rîmniceanu a respins la lovitura de cap a lui Deac. Concordia a avut o bară în minutul 64, la șutul lui Bawab. În minutul 83, Koutroubis l-a faultat în careu pe Ion Gheorghe, iar Alexandru Tudorie a transformat penaltiul acordat. Iar în prelungiri, Gheorghe a executat o lovitură liberă, Rîmniceanu a respins greșit, mingea a ajuns la Balaur care i-a trimis lui Tudorie și acesta a marcat în poartă goală. Tudorie a marcat zece goluri în acest sezon.

În clasament, FC Voluntari ocupă locul 11, cu 26 de puncte, la trei puncte de poziția de baraj și la cinci puncte de zona retrogradării. Concordia este pe locul 14, cu 16 puncte, la șapte puncte de prima poziție de deasupra liniei retrogradării.

În etapa viitoare, Concordia înfruntă acasă pe Dinamo, iar FC Voluntari primește vizita Dunării Călărași.

FC Voluntari – Concordia Chiajna 2-1 (0-1)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Goluri: Tudorie 84-pen, 90+2 / Grădinaru 1
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho (Hodorogea 74), Balaur, Armaş, Vlad – Răuţă, Gheorghe, Căpăţînă – Deac (Belahmeur 67), Tudorie, Gadze (A.Bălan 71). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Concordia: Rîmniceanu – Bărboianu (Iloki 88), Marc (Meira 80), Cadamuro, Koutroumbis, Radu – Grădinaru, Gorobsov, Ivanovici – Bawab (Nivaldo 85), Moussa. Antrenor: Adrian Falub.
Cartonaşe galbene: Balaur 45+1, Răuţă 82, Tudorie 90+3 / Gorobsov 21, Marc 66, Koutroumbis 84, Moussa 90+3, Nivaldo 90+6.
Arbitru: Radu Petrescu (București).