Dinamo a câștigat la Constanța primul meci al finalei Ligii Naționale de handbal masculin

Dinamo București a învins în deplasare pe Dobrogea Sud Constanța cu 33-26, în prima partidă a finalei Ligii Naționale de handbal masculin. Dinamo este campioana ultimelor trei ediții ale competiției, în vreme ce Dobrogea Sud este prezentă în premieră în finală.

După un prim sfert de oră echilibrat, Dinamo s-a desprins în a doua jumătate a primei reprize, conducând la pauză cu 15-10. La jumătatea părții a doua, Dinamo mai avea doar două goluri avans, scor 19-17, dar apoi a urmat un forcing al bucureștenilor care s-au desprins la nouă goluri diferență, scor 28-19.

Amine Bannour a fost cel mai bun marcator de la Dinamo, cu 14 goluri.

Finala se joacă după sistemul „cel mai bun din trei partide”, următorul fiind programat pe 22 mai, la București.