Irina Begu a fost eliminată în prima rundă la Roma

Irina Begu a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina, în runda întâi a turneului de la Roma. Begu, locul 113 în clasamentul mondial, ajunsese pe tabloul principal după ce a câștigat două meciuri în calificări, în fața australiencei Daria Gavrilova și portoricancei Monica Puig.

Kasatkina, locul 21 WTA, a câștigat primul set al disputei cu Begu, scor 6-2. În setul doi, Begu a condus cu 5-2, ratând o minge de set la acest scor, apoi la 5-3 a mai ratat două mingi de set. S-a ajuns apoi în tiebreak, unde Kasatkina s-a impus cu 7-5.

Meciul a durat o oră și 35 de minute.

Scorul partidelor directe este acum 7-1 pentru Kasatkina. Singura victorie a lui Begu în meciurile directe a venit în 2016, tot la Roma.

Pentru prezența în turul întâi, Begu primește 31 de puncte WTA și 7.879 de euro.

Kasatkina o va înfrunta în turul al doilea pe Katerina Siniakova din Cehia.

Tot în primul tur, Mihaela Buzărnescu o va întâlni pe Jelena Ostapenko din Letonia. Simona Halep este calificată direct în turul doi.