Dunărea-FC Botoșani 0-2. Călărășenii au șanse tot mai mici să rămână în Liga I

FC Botoșani a învins în deplasare cu 2-0 pe Dunărea Călărași, într-un meci din etapa a zecea a playout-ului Ligii I. FC Botoșani a înregistrat a patra victorie în ultimele șase etape și are patru meciuri la rând fără înfrângere. De cealaltă parte, Dunărea a suferit al doilea eșec la rând fără să marcheze vreun gol și are o singură victorie în ultimele șapte etape.

În minutul 28, Golofca a fost faultat în careu, iar Lóránd Fülöp a transformat penaltiul acordat, marcând cel de-al optulea său gol în acest sezon. În finalul primei reprize, a fost rândul lui Cătălin Golofca să marcheze, cu un șut din marginea careului. Golofca are șase goluri înscrise în actuala stagiune.

În clasament, FC Botoșani ocupă locul 9, cu 32 de puncte. Dunărea se află pe locul 13, cu 21 de puncte.

În etapa următoare, Dunărea înfruntă în deplasare pe FC Voluntari, iar FC Botoșani joacă acasă cu Gaz Metan Mediaș.

Dunărea Călărași – FC Botoșani 0-2 (0-2)
Stadion: Ion Comșa (Călărași)
Goluri: Fülöp 29-pen, Golofca 45
Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Sîrghi (Munteanu 46) – Ammari, Simion, Henderson (Stoica 68), Filip (Mendy 46) – Iancu, Benzar. Antrenor: Dan Alexa.
FC Botoşani: Fraisl – Patache, Piţian, Miron, Burcă – Papa, Rodriguez, Fabbrini (Buş 84) – Roman (Oaidă 74), Fülöp (Târşa 90), Golofca. Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Cartonaşe galbene: Iancu 33, Luchin 46, Ammari 84 / Roman 69, Fülöp 79, Buş 86, Fraisl 89, Burcă 90+3.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).