Viitorul-Astra 3-0. Constănțenii urcă pe podiumul Ligii I

Viitorul Constanța a învins acasă cu 3-0 pe Astra Giurgiu în epilogul etapei a noua din faza playoff a Ligii I. Este a doua victorie consecutivă obținută de Viitorul în campionat și a patra în ultimele șase etape. De cealaltă parte, Astra a suferit al patrulea eșec la rând și al optulea în nouă meciuri jucate în playoff.

Viitorul a primit un penalti în minutul 43 când Iacob a fost faultat în careu de Lazar. Eric de Oliveira a transformat penaltiul cu o „scăriță”, brazilianul înscriind al treilea gol stagional. La jumătatea reprizei secunde, Cestor a fost deposedat în careu de Ganea care i-a pasat lui Andreas Calcan și acesta a înscris al patrulea său gol din acest sezon. Iar cu un sfert de oră înainte de final, Ianis Hagi i-a pasat lui Denis Drăguș care a marcat cu un șut la colțul lung. Drăguș are șase goluri în actuala stagiune.

Cele două formaţii se vor înfrunta şi în finala Cupei României.

În clasament, Viitorul a urcat pe locul 3, cu 36 de puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova, dar cu golaveraj mai bun. Astra se află pe locul 5, cu 24 de puncte.

În etapa viitoare, Viitorul înfruntă în deplasare pe Universitatea Craiova, iar Astra joacă acasă cu Sepsi.

Viitorul Constanța – Astra Giurgiu 3-0 (1-0)
Stadion: Central (Ovidiu)
Goluri: Eric 44-pen, Calcan 66, Drăguș 74
Viitorul: Tordai – Mladen, Artean, Iacob, Kuipers – Ciobanu, Achim (Băluţă 54), Vînă – Eric (Hagi 54), Calcan (Drăguş 67), Ganea. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Astra: Lazar – Butean, Cestor, Bejan, Radunovici – Bègue, Mrzljak (Gheorghe 71), Romario – Alibec (Hambo 84), Zoua (Roşu 21), Llullaku. Antrenor Costel Enache.
Cartonaşe galbene: Achim 41, Drăguş 85, Kuipers 86 / Llullaku 39, Cestor 49, Radunovici 57.
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti).