Sepsi-FCSB 1-5. Bucureștenii fac scor la Sf.Gheorghe și speră la un pas greșit al liderului CFR

FCSB a învins în deplasare cu 5-1 pe Sepsi Sfântu Gheorghe într-un meci din etapa a noua a playoff-ului Ligii I, penultima etapă a sezonului. FCSB se apropie astfel la două puncte de liderul CFR Cluj și încă mai speră la titlul de campioană. Însă CFR joacă în această rundă pe teren propriu, cu Universitatea Craiova, și are nevoie de un punct pentru a fi matematic campioană. De cealaltă parte, Sepsi are șase înfrângeri consecutive, două sub conducerea antrenorului Marin Barbu care nu a reușit să schimbe soarta echipei.

FCSB a început meciul în ofensivă și a condus după doar șase minute de joc, Ioan Hora înscriind cu un șut din careul mare. Este al șaselea gol stagional al atacantului în vârstă de 30 de ani. Patru minute mai târziu, Mihai Roman a dublat diferența, din pasa lui Hora, Roman fiind la primul gol în Liga I pentru FCSB, echipă la care a sosit la începutul sezonului. Imediat după pauză, Florinel Coman a mărit avantajul, din centrarea lui Tănase, iar în minutul 50 Coman a făcut dubla, ajungând la 11 goluri în acest sezon. Sepsi a redus din diferență prin ghanezul Joseph Mensah, la a doua reușită stagională. Tandia a lovit bara în minutul 77, iar Moruțan a fost faultat în careu în minutul 79, Raul Rusescu transformând penaltiul acordat și înscriind a patra oară în acest sezon.

În clasament, FCSB este pe locul 2, cu 45 de puncte. Sepsi ocupă locul 6, cu 20 de puncte.

În ultima etapă, Sepsi înfruntă în deplasare pe Astra, iar FCSB joacă acasă cu CFR Cluj.

Sepsi Sfântu Gheorghe – FCSB 1-5 (0-2)
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Goluri: Mensah 74 / Hora 6, Roman 10, Coman 46, 50, Rusescu 80-pen
Sepsi Sfântu Gheorghe: Fejer – Moura, Viera, Jovanovici, Sato – Velev, Karnițki – Nouvier (Mensah 53), Tandia, Ştefan (Popescu 83) – Hamed (Hadnagy 70). Antrenor: Marin Barbu.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Cristea, Bălaşa, Morais (Moruţan 53) – Filip, Tănase (Teixeira 57) – Roman, Man, Coman – Hora (Rusescu 73). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Karnițki 4, Nouvier 20, Sato 31, Viera 64 / Filip 66.
Arbitru: Marcel Bîrsan (București).