Poli Iași-Dunărea 4-0. Ieșenii obțin prima victorie acasă în playout

Politehnica Iași a învins acasă cu 4-0 pe Dunărea Călărași într-un meci din etapa a noua a playout-ului Ligii I. Este prima victorie obținută de ieșeni pe teren propriu în acest playout, după trei înfrângeri și o remiză în precedentele patru partide. De cealaltă parte, Dunărea a suferit primul eșec după trei etape în care înregistrase o victorie și două remize.

Capverdianul Platini a deschis scorul, în minutul 39, cu un șut din opt metri, zonă centrală, după o pasă a lui Patrick Petre. Platini are șase goluri marcate în acest sezon. În minutul 71, Gaston Mendy a comis un henț în careu, iar Joao Teixeira a transformat penaltiul acordat, portughezul marcând al doilea său gol stagional. Doar două minute mai târziu, Ionuț Cioinac a marcat cu capul după un corner executat de Nascimento. Cioinac mai înscrisese un singur gol în acest sezon, în luna septembrie. Patrick Petre a stabilit scorul final, în prelungiri, după ce a primit o pasă de la Filipe Nascimento și l-a driblat pe portarul advers. Este primul gol marcat de Petre pentru Poli Iași, echipă la care este împrumutat de Dinamo.

În clasament, Poli Iași se află pe locul 10, cu 28 de puncte, iar Dunărea ocupă locul 13, cu 21 de puncte.

În etapa următoare, Poli Iași înfruntă în deplasare pe Gaz Metan Mediaș, iar Dunărea întâlnește acasă pe FC Botoșani.

Politehnica Iași – Dunărea Călărași 4-0 (1-0)
Stadion: Emil Alexandrescu (Iași)
Goluri: Platini 39, Teixeira 71-pen, Cioinac 73, Petre 90+2
Poli Iaşi:  Rusu – Gallego, Frăsinescu, Mihalache, Sin – Qaka, Cioinac (Mihăescu 80), Nascimento – Platini, Burlacu (Petre 22), Semedo (Teixeira 62). Antrenor: Flavius Stoican.
Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Ammari (Keyta 78), Simion, Henderson (Honciu 46), Benzar – Iancu, Souda (Munteanu 59). Antrenor: Dan Alexa.
Cartonaşe galbene: Petre 86 / Souda 44, Iancu 46, Benzar 61, Keyta 85.
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti).