Botoșani-Voluntari 2-0. Moldovenii se îndepărtează de zona retrogradării

FC Botoșani a învins acasă pe FC Voluntari cu 2-0, într-un meci din etapa a noua a playout-ului Ligii I. FC Botoșani a obținut a treia victorie în ultimele cinci etape și s-a îndepărtat la zece puncte de zona retrogradării. Pentru FC Voluntari, este al șaselea meci la rând fără victorie, ilfovenii rămânând la doar două puncte deasupra poziției de baraj și la patru puncte de zona retrogradării.

FC Botoșani a condus din minutul 9 când Patache a centrat din stânga, Fülöp a preluat în careu și a așezat mingea pentru Mihai Roman care a marcat cu un șut plasat. Este al șaptelea gol marcat de Roman în acest sezon. Ilfovenii au rămas în zece în minutul 34 când Popadiuc a primit al doilea cartonaș galben, pentru o intrare cu cotul asupra unui adversar. Iar în prelungirile primei reprize, Fülöp a executat un corner, mingea a fost respinsă, dar a ajuns la Cătălin Golofca și acesta a marcat cu un șut în vinclu din marginea careului mare. Golofca are cinci goluri în acest sezon.

În clasament, FC Botoșani se află pe locul 9, cu 29 de puncte, iar FC Voluntari ocupă locul 11, cu 23 de puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Dunărea Călărași, iar FC Voluntari joacă acasă contra Concordiei.

FC Botoșani – FC Voluntari 2-0 (2-0)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Goluri: Roman 9, Golofca 45+2
FC Botoşani: Fraisl – Miron, Piţian, Burcă – Patache, Rodriguez,  Papa (Karaboué 58), Fülöp – Golofca (Ongenda 72), Roman (Buş 79), Fabbrini. Antrenor: Liviu Ciobotariu.
FC Voluntari: Mitrev – Russo (Deac 56), Balaur, Armaş, Vlad – Gheorghe, Signorelli (Lazăr 74), Căpăţînă – Popadiuc, Tudorie (A.Bălan 68), Gadze. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonaşe galbene: Papa 2, Rodriguez 57, Roman 70/ Popadiuc 22, 34, Russo 31, Căpăţînă 64.
Cartonaş roşu: Popadiuc 34.
Arbitru: Marius Avram (București).