Simona Halep se califică în semifinalele turneului de la Madrid

Simona Halep a învins-o pe australianca Ashleigh Barty, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Românca aflată pe locul 3 în clasamentul mondial s-a impus cu 7-5, 7-5, după o oră și jumătate de joc.

Halep a reușit primul brec al meciului, în ghemul al cincilea, conducând apoi cu 4-2 și 5-3. Dar Barty a revenit și a egalat la 5-5. Imediat românca a mai reușit un brec și a câștigat setul cu un ghem alb pe propriul serviciu. Halep a continuat seria bună în startul setului secund unde a condus cu 2-0, 3-1 și 4-2. Barty, locul 9 în clasamentul mondial, a avut o serie de trei ghemuri la rând câștigate, trecând în avantaj, scor 5-4. Însă Halep a mai făcut un brec și s-a impus cu 7-5.

A fost a patra întâlnire directă dintre cele două jucătoare, scorul fiind acum 3-1 pentru Halep. Barty câștigase precedentul duel, la începutul anului, la Sydney.

În semifinale, Halep o va înfrunta pe învingătoarea dintre Naomi Osaka, locul 1 în clasamentul mondial, și Belinda Bencic din Elveția.

Anul trecut, Halep se oprea în semifinale la Madrid, turneu pe care l-a câștigat în 2016 și 2017.