Simona Halep o învinge pe Konta și se califică în optimi la Madrid

Simona Halep a ajuns în optimile de finală ale turneului de la Madrid după victoria în fața britanicei Johanna Konta, locul 41 în clasamentul mondial.

Konta a început mai bine meciul și a condus cu 3-1 în primul set, dar Halep a revenit și a egalat la 4-4. Românca a avut apoi 5-4 și două mingi de set pe serviciul advers, ambele fiind însă ratate, iar Konta a egalat la 5-5. La 6-5 în favoarea sa, Halep a obținut alte trei mingi de set, fructificând-o în cele din urmă pe a treia și adjudecându-și setul cu 7-5. În actul secund, românca aflată pe locul 3 în clasamentul mondial a condus cu 4-0, Konta a făcut un brec, însă Halep a mai câștigat două ghemuri, impunându-se cu 6-1.

Meciul a durat o oră și jumătate.

A fost a opta partidă directă și a cincea victorie pentru Halep care a câștigat ultimele trei meciuri dintre cele două jucătoare.

În optimi, Halep o va înfrunta pe Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 46 WTA. Va fi prima întâlnire directă.

Tot la Madrid mai este prezentă o româncă în turneu, Sorana Cîrstea, care o va înfrunta în runda secundă pe Caroline Garcia din Franța.