Minunea de pe Anfield: Liverpool întoarce scorul contra Barcelonei în semifinalele Ligii Campionilor

FC Liverpool este prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon după o partidă epică împotriva echipei FC Barcelona. Spaniolii câștigaseră cu 3-0 în meciul tur, dar Liverpool s-a impus pe propriul teren cu 4-0 în retur. Succesul este cu atât mai notabil cu cât golgheterul echipei, Mohamed Salah, nu a jucat, din cauza unei accidentări.

Meciul de pe Anfield a început cu Liverpool în ofensivă, iar englezii au deschis scorul în minutul 7. Henderson a pătruns în careul advers, a șutat, Ter Stegen a respins, dar Divock Origi, venit pe urmărire, a trimis în plasă. Liverpool l-a pierdut pe finalul reprizei pe fundașul stânga Andy Robertson, accidentat într-un duel cu Luis Suarez. Robertson a fost înlocuit la pauză cu Wijnaldum, însă chiar olandezul a înscris de două ori. În minutul 54, Wijnaldum a marcat cu un șut puternic din centrarea lui Alexander-Arnold, iar două minute mai târziu a înscris cu capul, din centrarea lui Shaqiri. În minutul 79, Alexander-Arnold a executat rapid un corner, surprinzând toată echipa adversă, iar Origi a marcat cu un șut din careu, stabilind scorul final, 4-0.

În cealaltă semifinală, se înfruntă Ajax Amsterdam și Tottenham Hotspur. Ajax a învins în prima manșă, în deplasare, cu 1-0. Returul are loc miercuri la Amsterdam.

Finala este programată pe 1 iunie, la Madrid.

Liverpool a ajuns în a treia finală europeană sub conducerea antrenorului Jurgen Klopp, precedentele două fiind însă pierdute: în 2016, în Liga Europa, contra Seviliei, iar în 2018, în Liga Campionilor, în fața lui Real Madrid.

Liverpool a câștigat de cinci ori Liga Campionilor, ultima dată în 2005.

FC Liverpool – FC Barcelona 4-0 (1-0)
Stadion: Anfield (Liverpool)
Spectatori: 55.212
Goluri: Origi 7, 79, Wijnaldum 54, 56
FC Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson (Wijnaldum 46) – Henderson, Fabinho, Milner – Shaqiri (Sturridge 90), Origi (Gomez 85), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.
FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Rakitici (Malcom 80), Busquets, Vidal (Arthur 75) – Messi, Luis Suarez, Coutinho (Semedo 60). Antrenor: Ernesto Valverde.
Cartonaşe galbene: Fabinho 11, Matip 66 / Busquets 45+1, Rakitici 53, Semedo 75.
Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).