Astra-CFR Cluj 1-5. Clujenii sunt la un singur punct distanță de titlul de campioană

CFR Cluj a învins în deplasare pe Astra Giurgiu cu 5-1 în etapa a opta a playoff-ului Ligii I. Clujenii mai au nevoie de un singur punct în ultimele două etape pentru a obține al doilea titlu consecutiv de campioană a României.

CFR a început în ofensivă meciul de la Giurgiu și a avut o bară în minutul 4, la șutul lui Manea din afara careului. În minutul 15, Billel Omrani a driblat doi adversari și a deschis scorul, marcând al șaselea său gol din acest sezon. CFR a mai avut o bară, în minutul 51, la lovitura de cap a lui Omrani, iar în minutul 59 Damjan Djokovici a dublat diferența, cu capul, din centrarea lui Culio. În minutul 64, Culio l-a faultat pe Moise în careu, iar albanezul Azdren Llullaku a transformat penaltiul acordat, înscriind a șaptea oară în acest sezon. Însă opt minute mai târziu, Djokovici a făcut dubla, din pasa lui Omrani, croatul înscriind a patra oară în actuala stagiune. În minutul 80, Păun a centrat din stânga, iar Bejan a deviat mingea în proprie poartă, iar Ovidiu Hoban a stabilit scorul final cu un șut de la 25 de metri, acesta fiind primul său gol în Liga I din august 2017 încoace.

În clasament, CFR are 47 de puncte și ocupă primul loc, cu cinci puncte avans față de FCSB, echipa de pe locul 2. Astra se află pe locul 5, cu 24 de puncte.

În etapa următoare, CFR Cluj înfruntă acasă pe Universitatea Craiova, iar Astra întâlnește în deplasare pe Viitorul.

Astra Giurgiu – CFR Cluj 1-5 (0-1)
Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Goluri: Llullaku 66-pen / Omrani 15, Djokovici 59, 73, Bejan 80-autogol, Hoban 87
Astra: Santos – Dima, Bejan, Cestor, Radunovici – Biceanu (Zoua 63), Moise, Roşu – Gheorghe (Llullaku 57), Alibec, Balaure (Bègue 76). Antrenor: Costel Enache.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovici, Bordeianu, Culio (Hoban 84) – Deac (Ţucudean 77), Omrani, Costache (Păun 75). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Roşu 89 / Culio 65.
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați).