U.Craiova-FCSB 0-2. Campionatul încă nu s-a încheiat. FCSB se apropie la două puncte de CFR

FCSB a învins în deplasare cu 2-0 pe Universitatea Craiova, în etapa a opta a playoff-ului Ligii I. FCSB este neînvinsă de șapte etape și a bifat a doua victorie consecutivă în campionat, revenind la două puncte în urma liderului CFR Cluj care însă nu a jucat deocamdată în această rundă. De cealaltă parte, U.Craiova pierde pentru prima dată acasă în playoff.

Meciul a început cu o pierdere mare pentru FCSB, Gnohéré accidentându-se în minutul 14 la coapsa piciorului stâng și fiind înlocuit cu Hora. În minutul 22, Cicâldău a scăpat singur cu Bălgrădean, în unghi, dar a trimis pe lângă poartă, căutând colțul lung. FCSB a primit un penalti în minutul 34, când Donkor a avut o intrare dură în careu asupra lui Coman, iar Florin Tănase a transformat, marcând a zecea oară în acest sezon. Scorul final a fost stabilit în prelungiri, Dennis Man scăpând pe contraatac și marcând cu un șut care a fost și deviat de Donkor. Man are nouă goluri în actuala stagiune.

În clasament, FCSB se află pe locul 2, cu 42 de puncte. U.Craiova ocupă locul 3, cu 36 de puncte.

În etapa următoare, Universitatea Craiova înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar FCSB întâlnește tot în deplasare pe Sepsi.

Universitatea Craiova – FCSB 0-2 (0-1)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Tănase 35-pen, Man 90+6
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, Kelici, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (Meza Colli 68), Fedele (Baicu 85), Mihăilă – Cristea (Fortes 46). Antrenor: Corneliu Papură.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşa (Teixeira 82), Planici, Junior Morais – Cristea, Filip – Man, Tănase, Coman (Roman 73) – Gnohéré (Hora 16). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Dimitrov 11, Donkor 32, Kelici 33, Pigliacelli 35, Bancu 63, Mihăilă 86 / Planici 20, Hora 33, Benzar 36, Coman 58, Morais 69, Filip 88.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).