Marc Marquez câștigă Grand Prixul Spaniei la MotoGP. Podium în întregime spaniol

Marc Marquez a obținut a doua victorie din acest sezon în Campionatul Mondial de motociclism viteză, câștigând Grand Prixul Spaniei, la Jerez, și a revenit pe primul loc în clasamentul general al sezonului.

Plecat din a treia poziție a grilei de start, Marquez a avut o pornire perfectă și s-a instalat la conducere încă de la primul viraj, rămânând în frunte până la sfârșitul celor 25 de tururi. Franco Morbidelli și Fabio Quartararo s-au luptat în primele tururi pentru locul doi. Însă Quartararo a abandonat în turul al 15-lea din cauza unor probleme mecanice, iar Morbidelli nu a mai avut forță pe final, încheind doar pe locul șapte.

Marquez a fost urmat de doi compatrioți, Alex Rins și Maverick Vinales. Pe locul patru s-a clasat italianul Andrea Dovizioso, urmat de alți doi italieni, Danilo Petrucci și Valentino Rossi.

La general, Marquez a adunat 70 de puncte și conduce cu un punct avans față de Rins. Dovizioso este al treilea, cu 67 de puncte.

Etapa a cincea a sezonului este Grand Prixul Franței, pe 19 mai, la Le Mans.