Irina Begu părăsește în runda inaugurală turneul de la Madrid, la care primise wild-card

Irina Begu a fost eliminată în prima rundă a turneului de la Madrid, competiție la care ajunsese pe tabloul principal datorită unei invitații primite de la proprietarul turneului, Ion Țiriac.

Begu, locul 96 WTA, a fost învinsă de Iulia Putințeva din Kazahstan, locul 41 în clasamentul mondial, scor 6-4, 6-3.

Românca a condus cu 3-1 în primul set, dar Putințeva a câștigat trei ghemuri consecutive, apoi a mai făcut un brec în ghemul al zecelea. În actul secund, kazaha a avut 3-0, Begu a egalat la 3-3, dar Putințeva a câștigat alte trei ghemuri la rând și a închis meciul după o oră și 37 de minute de joc.

A fost a doua întâlnire directă dintre cele două jucătoare, Putințeva câștigând și precedentul meci, în 2018, la Moscova.

Pentru Begu, prezența în turul întâi înseamnă zece puncte pentru clasamentul mondial și 23.790 de euro.

Pe tabloul principal la Madrid mai sunt prezente trei jucătoare din România: Simona Halep, Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea.