Concordia-Botoșani 2-2. Ilfovenii au condus de două ori, dar ratează victoria

Concordia Chiajna și FC Botoșani au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci din etapa a opta a playout-ului Ligii I. Concordia a avut în două rânduri avantaj, însă bifează al treilea meci la rând fără victorie în campionat și rămâne în coada clasamentului. De cealaltă parte, FC Botoșani a obținut primul punct în deplasare în playout.

Concordia a condus din minutul 9, când Ivanovici a șutat din partea dreaptă, Pap a respins în transversală, dar Sofianne Moussa a trimis în plasă din apropiere. Tunisianul a marcat al treilea său gol în acest sezon. În minutul 32, Golofca a rămas singur cu Rîmniceanu, dar portarul gazdelor a reușit să respingă. La trei minute după pauză, Rîmniceanu a fost din nou la post, respingând de sub transversală șutul lui Fabbrini. În minutul 64, Patache a centrat, iar portughezul Joao Meira a deviat în proprie poartă, fiind restabilită egalitatea. Liassine Cadamuro a readus pe gazde în avantaj cu un șut din unghi după o centrare a lui Ivanovici. Este primul gol pe care algerianul l-a înscris pentru Concordia, echipă la care a venit în luna ianuarie. Doar două minute a fost de această dată avantajul ilfovenilor, Mihai Roman egalând din centrarea lui Burcă. Roman are șase goluri în actualul sezon.

În clasament, FC Botoșani se află pe locul 9, cu 26 de puncte, iar Concordia este pe locul 14, cu 16 puncte.

În etapa următoare, Concordia înfruntă în deplasare pe FC Hermannstadt, iar FC Botoșani întâlnește acasă pe FC Voluntari.

Concordia Chiajna – FC Botoșani 2-2 (1-0)
Stadion: Concordia (Chiajna)
Goluri: Moussa 9, Cadamuro 69 / Meira 64-autogol, Roman 71
Concordia Chiajna: Rîmniceanu – Bărboianu, Meira, Cadamuro – Ivanovici, Ropotan, Koutroumbis (Albu 75), Radu (Stănică 73) – Bawab (Grădinaru 62), Cristescu, Moussa. Antrenor: Adrian Falub.
FC Botoşani: Pap – Piţian, Miron, Burcă – Patache, Rodriguez, Papa, Karaboué (Roman 59) – Golofca (Ongenda 72), Fülöp (Oaidă 84), Fabbrini. Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Cartonaşe galbene: Meira 23, Ropotan 27 / Piţian 61.
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad).