Barcelona-Liverpool 3-0. Messi a ajuns la 600 de goluri marcate pentru catalani

FC Barcelona a învins acasă cu 3-0 pe FC Liverpool, în prima manșă din semifinalele Ligii Campionilor. Echipa engleză a dominat teritorial meciul, având un procentaj superior la posesia balonului, dar Suarez și mai ales Messi au făcut diferența în favoarea catalanilor.

La prima mare ocazie de gol a meciului, Luis Suarez a deviat în poartă o centrare a lui Jordi Alba, în minutul 26, deschizând scorul. Liverpool a început în atac repriza secundă, dar a fost surprinsă pe contraatac în minutul 75 când Suarez a trimis în bară, mingea a revenit în teren și a fost introdusă în plasă de Lionel Messi. Iar în minutul 82, Messi a marcat cu un șut superb din lovitură liberă de la 25 de metri, trimițând mingea în vinclu. Liverpool a avut de asemenea o bară pe final, la un șut din careu al lui Salah.

Cu dubla reușită, Messi a ajuns la 600 de goluri marcate pentru FC Barcelona, în toate competițiile.

Returul este programat pe 7 mai.

În cealaltă semifinală, Ajax Amsterdam a învins în deplasare pe Tottenham Hotspur cu 1-0, în prima manșă.

FC Barcelona – FC Liverpool 3-0 (1-0)
Stadion: Camp Nou (Barcelona)
Spectatori: 98.299
Goluri: Suarez 26, Messi 75, 82
FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto (Alena 90+4), Piqué, Lenglet, Jordi Alba – Vidal, Busquets, Rakitici – Messi, Suarez (Dembélé 90+3), Coutinho (Semedo 60). Antrenor: Ernesto Valverde.
FC Liverpool: Alisson – Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson – Fabinho, Milner (Origi 85), Keita (Henderson 24) – Mané, Salah, Wijnaldum (Firmino ’78). Antrenor: Jurgen Klopp.
Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).