CFR Cluj a învins acasă cu 3-1 pe Viitorul Constanța în epilogul etapei a șaptea din playoff-ul Ligii I. CFR păstrează astfel avansul de cinci puncte față de a doua clasată, FCSB, cu doar trei etape rămase din actualul sezon și este aproape de păstrarea titlului de campioană. CFR Cluj este neînvinsă în playoff, având cinci victorii și două remize și a încasat doar două goluri. De cealaltă parte, Viitorul a suferit al doilea eșec în playoff, primul fiind tot contra CFR-ului, în meciul tur.

Viitorul a deschis scorul la Cluj-Napoca prin brazilianul Rivaldinho, din pasa lui Houri. Brazilianul a marcat al doilea său gol în acest sezon, chiar în ziua în care a împlinit 24 de ani. CFR a egalat după pauză, prin Camora, cu un șut de la 20 de metri. Portughezul nu mai înscrisese în Liga I de aproape un an, din 5 mai 2018. În minutul 66, Ghiță l-a faultat în careu pe Omrani, iar Juan Culio a transformat penaltiul acordat, înscriind al patrulea gol stagional. Iar Paulo Vinicius a stabilit scorul final cu o lovitură de cap, după un corner. Brazilianul mai marcase un gol în acest sezon, în luna iulie.

În clasament, CFR Cluj are 44 de puncte și este lider. Viitorul ocupă locul 4, cu 30 de puncte.

În etapa următoare, CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Astra, iar Viitorul joacă acasă cu Sepsi.

CFR Cluj – Viitorul Constanța 3-1 (0-1)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Camora 57, Culio 67-pen, Vinicius 74 / Rivaldinho 14
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovici (Mureşan 82), Bordeianu, Culio – Deac (Moutinho 84), Omrani, Costache (Păun 64). Antrenor: Dan Petrescu.
Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, Băluţă, Vînă (Ganea 70) – Hagi, Rivaldinho (Achim 64), Drăguş (Ciobanu 46). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonaşe galbene: Ţîru 6, Băluţă 17, Drăguş 19, Houri 77.
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova).