FC Botoșani-Poli Iași 3-0. Trupa lui Ciobotariu face scor în derbiul Moldovei

FC Botoșani a învins acasă cu 3-0 pe Politehnica Iași într-un meci din etapa a șaptea a playout-ului Ligii I, duelul dintre singurele echipe din Moldova prezente în primul eșalon. Este cea mai mare diferență de scor înregistrată în duelurile directe dintre cele două formații. Pentru FC Botoșani, este a doua victorie înregistrată în playout, în vreme ce Poli Iași suferă al doilea eșec din ultimele trei etape.

FC Botoșani a primit un penalti în minutul 29, după hențul lui Gardoș în careu, și Lóránd Fülöp a transformat lovitura de pedeapsă. Același Fülöp a marcat înainte de pauză, reluând în plasă mingea respinsă de Ruben Mino la șutul lui Golofca. Fülöp a făcut prima dublă din carieră în Liga I și a ajuns la șapte goluri în acest sezon. FC Botoșani a rămas în zece jucători în minutul 80, când austriacul Marcel Holzmann a văzut direct cartonașul roșu după ce l-a lovit pe Rus. În prelungiri, al doilea minut suplimentar, Mihai Roman a fost faultat în careu de Panțîru, dar același Roman a tras peste poartă din penalti. Însă în al patrulea minut suplimentar Roman i-a pasat lui Cătălin Golofca și acesta a stabilit scorul final cu a patra sa reușită stagională.

În clasament, FC Botoșani a urcat pe locul 9, cu 25 de puncte. Poli Iași se află pe locul 10, cu 24 de puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Concordia Chiajna, iar Poli Iași joacă tot în deplasare, cu FC Voluntari.

FC Botoșani – Politehnica Iași 3-0 (2-0)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Goluri: Fülöp 31-pen, 45, Golofca 90+4
FC Botoşani: Pap – Patache (Karaboué 55), Miron, Burcă, Holzmann – Papa, Rodriguez – Fabbrini, Ongenda (Oaidă 69), Golofca – Fülöp (Roman 75). Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Politehnica Iaşi: Mino – Rus, Gardoş (Enoh 55), Frăsinescu, Sin (Teixeira 66) – Cristea (Panţîru 46), Mihăescu, Nascimento – Sanoh, Platini, Semedo. Antrenor: Flavius Stoican.
Cartonaşe galbene: Patache 35, Rodriguez 53, Karaboué 86 / Gardoş 29, Platini 30, Semedo 46, Mihăescu 57, Rus 80, Panțîru 90+2.
Cartonaş roşu: Holzmann 80.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca).