Dublă Mercedes la Baku. Bottas a câștigat, urmat de Hamilton

Echipa Mercedes continuă să domine startul de sezon în Formula 1 și a reușit a patra dublă din tot atâtea etape programate. Este cel mai bun debut de sezon pentru o echipă în istoria Marelui Circ.

La Baku, în Grand Prixul Azerbaidjanului, a venit rândul lui Valtteri Bottas să câștige, în fața colegului său Lewis Hamilton. În prima etapă a sezonului, în Australia, tot Bottas avea câștig de cauză, în timp ce Hamilton s-a impus în Bahrain și China.

Germanul Sebastian Vettel de la Ferrari a ocupat poziția a treia, iar olandezul Max Verstappen de la Red Bull s-a clasat pe locul patru.

Charles Leclerc, ocupantul poziției a cincea, a primit punctul bonus pentru cel mai rapid tur de circuit.

Bottas este noul lider în clasamentul sezonului, cu 87 de puncte. Hamilton este al doilea, cu 86 de puncte.

Etapa a cincea a sezonului este Grand Prixul Spaniei, pe 12 mai, la Montmelo, lângă Barcelona.