Voluntari-Dinamo 1-2. Bucureștenii au cinci victorii consecutive

Dinamo București a învins în deplasare cu 2-1 pe FC Voluntari, în etapa a șaptea din playout-ul Ligii I. Este a cincea victorie la rând înregistrată de Dinamo în campionat. Pentru ilfoveni, este al doilea eșec consecutiv pe teren propriu.

Ricardo Grigore a deschis scorul în minutul 80, la doar un minut după ce intrase pe teren, fructificând o centrare a lui Dan Nistor. Fundașul în vârstă de 20 de ani mai înscrisese un singur gol în Liga I, în mai 2018. Mattia Montini a dublat diferența în minutul 89, din pasa lui Sorescu, italianul înscriind al zecelea gol stagional. Iar pentru FC Voluntari a înscris Alexandru Tudorie care a ajuns la opt goluri în acest sezon.

În clasament, Dinamo se află pe locul 8, cu 34 de puncte, iar FC Voluntari ocupă locul 10, cu 22 de puncte.

În etapa următoare, FC Voluntari joacă tot acasă, cu Poli Iași, iar Dinamo înfruntă în deplasare pe Dunărea Călărași.

FC Voluntari – Dinamo București 1-2 (0-0)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Goluri: Tudorie 90+3 / Grigore 80, Montini 89
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Russo, Vlad – Căpăţînă (Popadiuc 64), Răuţă – Gheorghe, Laïdouni, Gadze (Deac 87) – A.Bălan (Tudorie 69). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Dinamo: Mandanda – Dussaut, Ciobotariu (Grigore 79), Klimavicius, Aliji – Montini, Şerban (Zenke 69), N’Diaye, Nistor, R.Jaadi (Sorescu 62) – Papazoglou. Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonaşe galbene: Laïdouni 72, Gadze 85 / Montini 1, Şerban 13, Nistor 79, Aliji 85.
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş).