Viitorul Constanța și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din etapa a șasea a playoff-ului Ligii I. FCSB rămâne acum la cinci puncte în urma liderului CFR Cluj. Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat.

FCSB a avut o bară în minutul 9, când Planici a deviat în stâlpul din stânga lui Cojocaru, după un corner. În minutul 20, Bălgrădean a respins șutul lui Calcan din careu. Gnohéré a ratat în minutul 58, pe contraatac, șutând prea puternic, în afara cadrului porții. FCSB a rămas în inferioritate numerică în minutul 61, când Romario Benzar și-a lovit un adversar cu cotul și a primit al doilea galben. Însă bucureștenii au deschis scorul, în minutul 68, prin Harlem Gnohéré, tot pe contraatac, francezul marcând al 15-lea său gol stagional. Egalitatea numerică a fost restabilită în minutul 75, Achim primind un cartonaș galben pentru o simulare. Decizia arbitrului a fost însă greșită, Achim căzând după o ciocnire cu Teixeira. În minutul 76, Teixeira a șutat în bară din marginea careului mare. Iar în minutul 80, Ianis Hagi a restabilit egalitatea cu un șut din șase metri după o pasă a lui Boboc. Hagi a marcat zece goluri în acest sezon. În al treilea minut suplimentar, Gnohéré a centrat, patru coechipieri s-au aruncat după minge, dar niciunul nu a împins-o în poartă.

În clasament, FCSB este pe locul 2, cu 36 de puncte, iar Viitorul ocupă locul 4, cu 30 de puncte.

În etapa viitoare, FCSB primește vizita Astrei, iar Viitorul înfruntă în deplasare pe CFR Cluj. Până atunci, Viitorul dispută returul cu Universitatea Craiova din semifinalele Cupei României.

Viitorul Constanța – FCSB 1-1 (0-0)
Stadion: Central (Ovidiu)
Goluri: Hagi 80 / Gnohéré 68
Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer (Boboc 57) – Ciobanu, Achim, Vînă – Hagi, Calcan (Eric 69), Ganea (Drăguş 46). Antrenor: Gheorghe Hagi.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Cristea, Planici, Junior Morais – Nedelcu, Filip – Man, Tănase, Coman (Teixeira 51) – Hora (Gnohéré 55). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Ţîru ’45, Achim ’72, ‘75/ Benzar ’26, ‘61.
Cartonaşe roşii: Achim ’74 / Benzar ‘61.
Arbitru: Marius Avram (București).