Arbitrajul video decide soarta meciului Man.City-Tottenham. Liverpool trece clar de Porto

Tottenham Hotspur și FC Liverpool s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor după ce au trecut de Manchester City, respectiv FC Porto.

Meciul dintre Manchester City și Tottenham a fost unul teribil, în care soarta calificării a stat în balanță până la ultimul fluier.

Tottenham câștigase în tur, la Londra, cu 1-0, dar Raheem Sterling a anulat avantajul după doar patru minute. Au urmat însă două gafe ale fundașului Laporte, de fiecare dată profitând Heung-min Son care a înscris în minutele 7 și 10, iar Spurs conduceau cu 2-1. Imediat, în minutul 11, Bernardo Silva a egalat la 2-2. Iar în minutul 21, De Bruyne a centrat și Sterling a reluat în plasă din câțiva metri. City conducea cu 3-2, dar Tottenham mergea în acel moment mai departe, datorită golurilor din deplasare. În minutul 59, Sergio Aguero a marcat din pasa lui De Bruyne, iar Man.City conducea cu 4-2 și ar fi obținut calificarea dacă ar fi rămas acest scor. Totuși, în minutul 73, după un corner, Llorente a trimis în poartă. Golul a fost validat după studierea reluării video, mingea fiind atinsă de spaniol cu șoldul, nu cu mâna, cum reclamaseră gazdele. În prelungiri, Bernardo Silva i-a pasat lui Aguero care l-a lansat pe Sterling, acesta trimițând în poartă. Însă din nou a fost nevoie de VAR, iar golul a fost anulat pentru un ofsaid în care se afla Aguero.

Tottenham mai ajunsese o singură dată în semifinalele Ligii Campionilor, în 1962, când era eliminată în această fază de Benfica Lisabona. În actuala ediție, Spurs vor înfrunta în semifinale pe Ajax Amsterdam.

În meciul de pe Estadio Do Dragao, FC Liverpool a învins pe FC Porto cu 4-1, după ce câștigase și în tur cu 2-0. Sadio Mane a deschis scorul în minutul 26, din pasa lui Salah, fiind nevoie de VAR pentru a stabili că Mane nu era în ofsaid. Salah a dublat diferența în minutul 65, iar Eder Militao a înscris pentru gazde în minutul 69, după un corner. Roberto Firmino în minutul 77 și Virgil van Dijk în minutul 84 au stabilit scorul final.

În semifinale, Liverpool va înfrunta pe FC Barcelona.

Prima manșă din semifinale va avea loc pe 30 aprilie și 1 mai, iar returul este programat în zilele de 7 și 8 mai. Finala este programată pe 1 iunie, la Madrid.