Ajax mai face o minune în Liga Campionilor și ajunge în semifinale. Barcelona elimină pe Man.Utd

Ajax Amsterdam reușește o nouă revenire de senzație în Liga Campionilor, pe terenul lui Juventus Torino, în manșa secundă din sferturile de finală. În runda anterioară, Ajax câștiga cu 4-1 pe terenul deținătoarei trofeului, Real Madrid, iar acum echipa olandeză a învins cu 2-1 la Torino, calificându-se în semifinale. În paralel, FC Barcelona a învins categoric pe Manchester United, scor 3-0, după ce catalanii câștigaseră și în tur, pe Old Trafford.

Meciul dintre Juventus și Ajax a început de la scorul 1-1, înregistrat în tur, pe stadionul Johan Cruyff. În retur, Juventus a deschis scorul prin Cristiano Ronaldo, în minutul 28, după o centrare a lui Pjanici. Însă doar șase minute mai târziu Donny van de Beek a restabilit egalitatea cu un șut din interiorul careului. Iar în repriza secundă, Matthijs de Ligt, jucător în vârstă de doar 19 ani, a adus golul victoriei echipei olandeze.

Pe Camp Nou, Manchester United a avut o bară, în primul minut, la un șut al lui Rashford care a fost aproape să anuleze diferența din tur, când Barcelona câștigase cu 1-0. Apoi, Lionel Messi a reușit o dublă, în minutele 16 și 20, golul secund venind după o gafă uriașă a lui De Gea care a scăpat mingea pe sub el. Coutinho, în minutul 61, a stabilit scorul final, 3-0.

În semifinale, Ajax va înfrunta învingătoarea dintre Manchester City și Tottenham. În prima manșă, Tottenham a învins acasă cu 1-0. Iar Barcelona va juca împotriva câștigătoarei dintre FC Porto și FC Liverpool. Echipa engleză s-a impus în tur, pe teren propriu, cu 2-0.