CSM Galați a învins pe Corona Brașov în primul meci al finalei Campionatului Național

CSM Galați a câștigat prima partidă a finalei Campionatului Național de hochei pe gheață, scor 5-2 pe propriul patinoar contra echipei Corona Brașov.

După o primă repriză fără goluri, partea a doua a adus patru reușite. Gălățenii au condus cu 3-0, goluri marcate de Zagidullin, Neznamov și Rîbalko. Iar Tendler a înscris pentru Corona în ultima secundă a reprizei. Tranca a redus diferența la un singur gol, în startul părții a treia, dar Butohnov și Zabludovski au marcat pentru CSM Galați, aducând o victorie clară.

Meciul al doilea al finalei are loc tot la Galați, pe 16 aprilie. Apoi finala se va muta pentru două partide la Brașov. Sistemul de desfășurare al finalei este „cel mai bun din șapte partide”.

Ambele echipe finaliste au câștigat câte două titluri de campioană: gălățenii în 2015 și 2016, iar Corona în 2014 și 2017.