România încheie Europenele de gimnastică fără medalii. Golgotă s-a clasat pe patru la sol

Ultima prezență românească într-o finală la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Szczecin s-a soldat fără medalii. Denisa Golgotă a ocupat locul patru în finala de la sol, la doar o zecime de punct de poziția a treia.

Românca a fost notată cu 13,366 puncte. Pe locul trei s-a clasat Angelina Melnikova din Rusia, cu 13,466 puncte. Aurul i-a revenit franțuzoaicei Melanie de Jesus dos Santos, cu nota 13,833, iar olandeza Eythora Thorsdottir a încheiat pe locul doi, cu nota 13.666.

Golgotă a fost singura reprezentantă a României ajunsă în finale la Europenele din Polonia, încheind pe locul 17 la individual-compus, pe 6 la sărituri, pe 5 la bârnă și pe 4 la sol.

La ediția precedentă a Campionatelor Europene, în 2018, Golgotă cucerise două medalii, argint la sol și bronz la sărituri.