România a fost învinsă în Lituania, în preliminariile EURO 2020 la handbal masculin

Echipa națională masculină de handbal a României a fost învinsă în deplasare de Lituania cu 24-23, în etapa a patra din Grupa 6 a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020.

Lituania a condus în startul meciului de la Klaipeda, având și două goluri avans, scor 4-2. România a preluat apoi conducerea, scor 6-5 sau 10-9, însă pe finalul primei reprize, gazdele au revenit și la pauză scorul era 12-11. În partea a doua, România a egalat în două rânduri, la 15-15 și la 16-16, însă apoi Lituania s-a desprins la 22-18. Echipa țării noastre a redus din diferență, dar nu a mai putut evita înfrângerea.

Demis Grigoraş a fost cel mai bun marcator din tabăra României, cu șase goluri.

În clasamentul grupei, conduce Portugalia, cu șase puncte, urmată de Franța, cu patru puncte. Cele două au un meci mai puțin jucat. România și Lituania au câte două puncte, iar echipa țării noastre are avantajul meciurilor directe după ce a învins în tur cu 28-23.