Lewis Hamilton, câștigătorul cursei cu numărul 1.000 din istoria Formula 1

Britanicul Lewis Hamilton s-a impus în Grand Prixul Chinei, cursa cu numărul 1.000 din istoria Formula 1. Este a 75-a victorie a carierei pentru campionul mondial en-titre.

Hamilton a plecat din a doua poziție a grilei de start, l-a depășit repede pe colegul său de la Mercedes, Valtteri Bottas, și a condus până la finiș. Bottas a rămas pe poziția a doua până la sosire, iar germanul Sebastian Vettel a completat podiumul. Vettel a fost pe a treia poziție a grilei de start, dar colegul său de la Ferrari, Charles Leclerc, l-a depășit în primele tururi. Totuși, Vettel a revenit în fața lui Leclerc în urma ordinelor venite de la boxe. În cele din urmă, Leclerc a încheiat pe locul cinci, fiind depășit și de Max Verstappen.

În clasamentul sezonului, după trei etape, lider a devenit Hamilton care are 68 de puncte. Bottas este al doilea, cu 62 de puncte, iar Verstappen ocupă locul trei, cu 39 de puncte.

Următoarea etapă a sezonului este Grand Prixul Azerbaidjanului, la Baku, pe 28 aprilie.