Viitorul-U.Craiova 2-1. Oltenii ies definitiv din lupta pentru titlu

Viitorul Constanța a învins acasă pe Universitatea Craiova cu 2-1, într-un meci din etapa a cincea a playoff-ului Ligii I. Pentru craioveni, este a doua înfrângere în ultimele trei etape, echipa pregătită de Devis Mangia ieșind practic din lupta pentru titlu. În schimb, Viitorul s-a apropiat la un singur punct de echipa craioveană, cele două fiind în cursa pentru locul trei. La meci a asistat și fostul mare jucător brazilian Rivaldo, tatăl lui Rivaldinho, component al echipei Viitorul. Rivaldo chiar a dat lovitura de începere a partidei.

U.Craiova a început meciul în ofensivă și șutul lui Bărbuț din minutul 5 a fost prins de Cojocaru. În minutul 9, același Cristian Bărbuț a marcat, din pasa lui Fortes. Golul a fost validat, Bărbuț era în ofsaid în momentul pasei. Atacantul Universității a înscris al treilea gol din sezon. Două minute mai târziu, Fortes putea dubla diferența, dar a trimis pe lângă poartă din opt metri. Ianis Hagi a avut primele ocazii de gol ale gazdelor, în minutul 15 șutând pe lângă poartă, iar în minutul 25 Pigliacelli respingând. În cele din urmă, Hagi a marcat, în finalul reprizei, cu un șut în vinclu de la 25 de metri, înscriind al nouălea gol stagional. Iar în minutul 57, Rivaldinho a înscris pe contraatac, din pasa lui Ganea, brazilianul marcând prima dată pentru Viitorul în campionat, după două goluri în Cupa României.

În clasament, U.Craiova se află pe locul 3, cu 30 de puncte, la șapte puncte de liderul CFR Cluj. Viitorul ocupă locul 4, cu 29 de puncte.

În etapa viitoare, Viitorul înfruntă acasă pe FCSB, iar U.Craiova întâlnește în deplasare pe Astra.

Viitorul Constanța – Universitatea Craiova 2-1 (1-1)
Stadion: Central (Ovidiu)
Goluri: Hagi 43, Rivaldinho 57 / Bărbuț 9
Viitorul: Cojocaru – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, Băluţă, Iacob (Mladen 46) – Hagi, Rivaldinho (Achim 68), Drăguş (Ganea 54). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelici, Tiago Ferreira (Bic 63) – Martic, Mateiu (Baicu 76), Cicâldău, Bancu – Bărbuţ, Fortes, Mihăilă (Drăghici 58). Antrenor: Devis Mangia.
Cartonaşe galbene: Ghiţă 56, Ganea 63 / Mihăilă 7, Fortes 62, Martic 90+4.
Arbitru: Radu Petrescu (București).