CSM București a fost eliminată în sferturile de finală ale Ligii Campioanelor

CSM București a fost învinsă de echipa franceză Metz, în ambele manșe din sferturile de finală ale Ligii Campioanelor la handbal. După victoria la cinci goluri diferență de la București, Metz a câștigat și returul, scor 23-22.

CSM București ratează astfel calificarea în turneul Final Four al Ligii Campioanelor, fază în care a fost prezentă la ultimele trei ediții, în 2016 chiar reușind să câștige trofeul.

Campioana României a condus în startul meciului de la Metz, însă nu s-a desprins la mai mult de două goluri. Echipa franceză a revenit pe finalul primei reprize, iar la pauză scorul era 11-9 pentru Metz. În partea a doua, Metz a fost în permanență în avantaj, diferența maximă fiind de patru goluri (scor 15-11).

Andrea Lekici a fost cea mai bună marcatoare de la CSM București, cu cinci goluri.

În semifinale, pe lângă Metz, s-au mai calificat Eto Gyor din Ungaria, Kristiansand din Norvegia și Rostov-Don din Rusia.