Botoșani-Hermannstadt 1-0. Moldovenii se îndepărtează de zona roșie

FC Botoșani a învins acasă pe Hermannstadt cu 1-0, în etapa a cincea din playout-ul Ligii I. Este primul succes înregistrat de FC Botoșani în playout, echipa antrenată de Liviu Ciobotariu mărind distanța față de zona retrogradării. De cealaltă parte, sibienii au trei înfrângeri consecutive și au adunat un singur punct în playout.

FC Botoșani a ratat un penalti în minutul 67, prin Rodriguez, lovitura de pedeapsă fiind acordată pentru un fault asupra lui Roman. Iar golul victoriei a fost marcat în prelungirile partidei, de Diego Fabbrini, italianul înscriind al cincilea gol din acest sezon.

În clasament, FC Botoșani se află pe locul 10, cu 22 de puncte. Hermannstadt ocupă locul 12, cu 17 puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Dinamo București, iar Hermannstadt joacă acasă cu FC Voluntari.

FC Botoșani – Hermannstadt 1-0 (0-0)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Gol: Fabbrini 90+3
FC Botoşani: Fraisl – Patache, Miron, Burcă, Soiledis (Holzmann 53) – Papa, Rodriguez, Fabbrini – Golofca (Roman 59), Fülöp (Oaidă 75), Ongenda. Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Hermannstadt: Căbuz – Măţel, Mijuskovici, Dandea, Stoica, Tătar – Dumitriu, Moreira (Dâlbea 63), Serediuc (Petrescu 86) – Blănaru, Lendrici. (Tsoumou 71) Antrenor: Vasile Miriuţă.
Cartonaşe gallbene: Roman 90 / Dandea 7, Stoica 39, Dâlbea 66.
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova).