Concordia-Dunărea 3-0. Ilfovenii obțin prima victorie după șase luni

Concordia Chiajna a învins acasă pe Dunărea Călărași cu 3-0, în etapa a cincea din playout-ul Ligii I. Este prima victorie pentru Concordia în campionat după șase luni, de atunci ilfovenii disputând 19 meciuri în campionat și înregistrând șase remize și 13 înfrângeri. De cealaltă parte, Dunărea venea după două meciuri la rând fără înfrângere.

Iordanianul Thaer Bawab a deschis scorul în minutul 27, din pasa lui Fota, marcând al treilea său gol în acest sezon. În finalul primei reprize, Concordia a primit un penalti după faultul lui Dobrosavlevici asupra lui Nivaldo. Gorobsov a executat, Straton a respins, dar Andrei Marc a fost pe fază și a trimis în poartă. Fundașul în vârstă de 25 de ani a înscris al cincilea gol stagional. Iar în minutul 69, pe contraatac, Bawab i-a pasat lui Nivaldo care a marcat pentru prima dată în campionat din mai 2017 încoace.

În clasament, Dunărea rămâne pe locul 13, cu 16 puncte, iar Concordia ocupă locul 14, cu 14 puncte.

În etapa următoare, Concordia înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Dunărea întâlnește tot în deplasare pe Gaz Metan Mediaș.

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași 3-0 (2-0)
Stadion: Concordia (Chiajna)
Goluri: Bawab 27, Marc 45+1, Nivaldo 69
Concordia Chiajna: Rîmniceanu (Caparco 74) – Ivanovici, Marc, Cadamuro, Fota – Gorobsov, Koutroubis, Ropotan – Cristescu (Bărboianu 82), Bawab, Alexe (Nivaldo 14). Antrenor: Adrian Falub.
Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Iancu, Simion (Benzar 72), Honciu (Henderson 46), Ammari – Ndiaye, Souda (Keyta 46). Antrenor: Dan Alexa.
Cartonaşe galbene: Marc 21, Koutroubis 86.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca).