Sorana Cîrstea a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Lugano

Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Lugano, în Elveția, fiind învinsă de Polona Hercog, deși românca își adjudecase primul set.

Cîrstea, locul 103 în clasamentul mondial, a dominat clar primul act, conducând cu 5-1, și s-a impus cu 6-3. În actul secund, după o serie de șase brecuri, câte trei de fiecare parte, scorul a fost egal, 4-4. Pe finalul setului, Cîrstea a mai făcut un brec și a servit la 6-5 pentru a câștiga meciul, dar Hercog, locul 89 WTA, a egalat la 6-6, apoi a câștigat tiebreakul cu 7-0. În decisiv, slovena a condus cu 2-0, Cîrstea a egalat la 2-2, apoi a condus cu 4-3, dar Hercog a revenit și s-a impus cu 6-4.

A fost a cincea întâlnire directă dintre cele două jucătoare și a doua victorie la rând pentru Hercog după cea de la Beijing, din septembrie 2018. Anterior, Cîrstea câștigase toate meciurile directe.

Pentru prezența în optimi, Cîrstea va primi 30 de puncte WTA și 3.400 de dolari.