Liverpool învinge pe Porto, Tottenham câștigă primul duel cu Manchester City

Liverpool și Tottenham Hotspur au obținut victorii în prima manșă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Liverpool a trecut acasă cu 2-0 de FC Porto. Naby Keita a marcat în minutul 5, cu un șut deviat, iar Roberto Firmino a dublat diferența în minutul 26.

Iar la Londra, în duelul dintre două echipe engleze, Tottenham Hotspur a învins cu 1-0 pe Manchester City. Oaspeții au primit un penalti după hențul în careu comis de Rose, în minutul 13, dar șutul lui Sergio Aguero a fost parat de Lloris. Iar în minutul 78 Heung-Min Son a înscris unicul gol al meciului.

Manșa retur va avea loc pe 17 aprilie.

Miercuri, tot în sferturi de finală, prima manșă, Manchester United înfruntă acasă pe FC Barcelona, iar Ajax Amsterdam întâlnește pe Juventus Torino.