FCSB-Sepsi 2-0. Roș-albaștrii sunt la trei puncte de prima poziție

FCSB a învins acasă pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu 2-0, în etapa a patra din playoff-ul Ligii I. Este a treia victorie la rând pentru roș-albaștrii care se apropie la doar trei puncte de liderul CFR Cluj. În schimb, Sepsi are patru înfrângeri în ultimele cinci etape.

Florinel Coman a intrat pe teren în startul reprizei secunde și a obținut un penalti în minutul 51, fiind faultat în careu de Viera. Harlem Gnohéré a transformat penaltiul, marcând al 14-lea gol din acest sezon. Opt minute mai târziu, Coman a dublat diferența, după o combinație cu Man și un șut din interiorul careului. Coman are nouă goluri marcate în acest sezon. În minutul 77, același Coman a trimis în bară.

În clasament, FCSB se află pe locul 2, cu 34 de puncte. Sepsi ocupă locul 6, cu 20 de puncte.

În etapa viitoare, FCSB înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar Sepsi primește vizita Astrei.

FCSB – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-0 (0-0)
Stadion: Arena Națională (București)
Goluri: Gnohéré 51-penalti, Coman 59
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Cristea, Planici, Junior Morais – Pintilii (Moruţan 18, Coman 46), Filip – Man, Hora, Tănase – Gnohéré (Teixeira 67). Antrenor: Mihai Teja.
Sepsi: Niczuly – Moura, Viera, Jovanovici, Khamis – Velev (Fülöp 64), Vaşvari – Nouvier (Mensah 71), Flores, Ştefan (Hamed 64) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonaşe galbene: Pintilii 11, Hora 77 / Khamis 43.
Arbitru: Radu Petrescu (București).