Astra-Viitorul 1-4. Constănțenii rămân în lupta pentru o clasare pe podium

Viitorul Constanța a învins în deplasare pe Astra Giurgiu cu 4-1, într-un meci din etapa a patra a playoff-ului Ligii I. Pentru Astra, este a patra înfrângere din tot atâtea meciuri jucate în playoff. De cealaltă parte, Viitorul este neînvinsă în deplasare în playoff, având două victorii și un egal, și s-a apropiat la patru puncte de podium.

George Ganea a deschis scorul, cu primul său gol în Liga I. Fiul fostului internațional Ionel Ganea a fost în premieră titular la Viitorul și a marcat din pasa lui Eric de Oliveira. Carlo Casap a dublat diferența, din pasa lui Ciobanu, înscriind prima dată în Liga I din martie 2017 încoace. Astra a redus din diferență prin Denis Alibec, aflat la al cincilea gol din acest sezon. Însă în minutul 38 giurgiuvenii au rămas în inferioritate numerică, Romario Pires fiind eliminat. Eric de Oliveira a refăcut diferența de două goluri, din pasa lui Ciobanu, brazilianul înscriind primul gol de la revenirea în Liga I, iar Ganea a făcut dubla în minutul 70, din pasa lui Casap.

În clasament, Viitorul ocupă locul 4, cu 26 de puncte, iar Astra se află pe locul 5, cu 21 de puncte.

În etapa viitoare, Astra înfruntă în deplasare pe Sepsi, iar Viitorul primește vizita echipei de pe locul trei, Universitatea Craiova.

Astra Giurgiu – Viitorul Constanța 1-4 (1-2)
Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Goluri: Alibec 34 / Ganea 21, 70, Casap 28, Eric 60
Astra: Lazar – Butean, Cestor, Crişan (Biceanu 67), Radunovici – Romario, Mrzljak, Bègue – Gheorghe (Roşu 46), Alibec, Llullaku (Balaure 72). Antrenor: Costel Enache.
Viitorul: Tordai – Mladen, Artean, Iacob (Leca 46), Kuipers – Ciobanu, Casap, Achim – Eric (Pitu 69), Calcan (Tîrcoveanu 46), Ganea. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonaşe galbene: Romario 14, 38, Llullaku 66, Biceanu 84, Roşu 90+2 / Iacob 16, Mladen 50, Tîrcoveanu 63.
Cartonaş roşu: Romario 38
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș).