U.Craiova-CFR Cluj 0-0. Primele puncte pierdute de campioană în playoff

Universitatea Craiova și CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a patra din playoff-ul Ligii I. Pentru CFR, este primul meci fără victorie din playoff. Clujenii sunt neînvinși de șapte etape. De cealaltă parte, craiovenii bifează al doilea meci la rând fără victorie.

CFR a început meciul în ofensivă, iar Omrani a scăpat singur cu Pigliacelli în primul minut, dar portarul italian a ieșit și i-a închis culoarul francezului care a centrat, iar Kelici a respins în corner. Din cornerul rezultat, mingea a ajuns la același Omrani care a șutat puțin peste poartă. În minutul 20, Cicâldău a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, dar Arlauskis a respins. De cealaltă parte, în minutul 37, Pigliacelli a prins șutul din lovitură liberă trimis de Deac. În finalul reprizei, Deac a centrat, dar Bud a trimis peste poartă din câțiva metri, din alunecare. Omrani a avut o nouă șansă de gol în minutul 63, lobul său ocolind poarta lui Pigliacelli. Italianul a parat în minutul 68 șutul lui Bordeianu. Iar în minutul 87, Cicâldău a trimis pe lângă poartă din lovitură liberă.

În clasament, CFR are 37 de puncte și se află pe primul loc. U.Craiova este pe locul 3, cu 30 de puncte.

În etapa viitoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar CFR Cluj întâlnește acasă pe FCSB.

Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-0
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelici, Tiago Ferreira – Martic, Mateiu, Mihăilă (Bic 68), Cicâldău, Bancu – Fortes (Bărbuţ 76), Cristea. Antrenor: Devis Mangia.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovici, Bordeianu, Deac (Peteleu 90) – Omrani, Bud (Moutinho 78), Păun (Costache 64). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Bancu 7, Kelici 46 / Deac 29, Manea 90+2.
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti).