Dunărea-Voluntari 1-1. Ilfovenii smulg un punct în prelungiri și rămân departe de retrogradare

Dunărea Călărași și FC Voluntari au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a patra a playout-ului Ligii I. Ilfovenii au egalat în al treilea minut suplimentar și rămân neînvinși în playout, însă pun capăt seriei de trei victorii consecutive. De cealaltă parte, Dunărea rămâne cu o singură victorie în playout și se află în continuare pe poziție retrogradabilă.

Daniel Benzar a adus pe gazde în avantaj la intrarea în ultimul sfert de oră de joc. Gabriel Iancu a pasat, Benzar a plecat de la limita ofsaidului, l-a driblat pe Vâtcă, ieșit mult din poartă, și a trimis în poarta goală. Benzar a marcat primul său gol pentru Dunărea, echipă la care este împrumutat de la FCSB. Sezonul trecut, Benzar a jucat la Voluntari, tot sub formă de împrumut. Dunărea a rămas în inferioritate numerică în minutul 88 când Sîrghi a primit al doilea cartonaș galben. FC Voluntari a egalat la ultima fază a meciului când Căpățînă a executat un corner, iar Igor Armaș a trimis în poartă din interiorul careului. Fundașul moldovean a înscris al treilea său gol în actualul sezon.

În clasament, FC Voluntari se află pe locul 9, cu 21 de puncte. Dunărea ocupă locul 13, cu 16 puncte.

În etapa viitoare, Dunărea înfruntă în deplasare pe Concordia Chiajna, iar FC Voluntari întâlnește acasă pe Gaz Metan Mediaș.

Dunărea Călărași – FC Voluntari 1-1 (0-0)
Stadion: Ion Comșa (Călărași)
Goluri: Benzar 76 / Armaș 90+3
Dunărea Călăraşi: Straton – Enache (Henderson 57), Luchin, Ben Djemia, Mendy – Simion (Benzar 46), Sîrghi, Honciu – Ammari, Souda (Mapuku 68), Iancu. Antrenor: Dan Alexa.
FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho (Căpăţînă 69), Balaur, Armaş, Vlad – Signorelli (A.Bălan 81), Răuţă – Gheorghe, Laïdouni, Gadze (Deac 66) – Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonaşe galbene: Ben Djemia 29, Souda 41, Simion 45+3, Ammari 52, Sârghi 73, 88 / Răuţă 10, Signorelli 61, Deac 90+5.
Cartonaş roşu: Sârghi 88.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).