Dinamo-Concordia 3-2. Ilfovenii sunt tot mai aproape de retrogradare

Dinamo București a învins acasă cu 3-2 pe Concordia Chiajna, în etapa a patra din playout-ul Ligii I. Este a patra victorie la rând înregistrată de Dinamo pe teren propriu. De cealaltă parte, Concordia a înregistrat al 18-lea meci la rând fără victorie și este tot mai aproape de despărțirea de Liga I.

Gorobsov a avut prima ocazie de gol a meciului, în minutul 2, șutul său din lovitură liberă de la 25 de metri fiind respins de Mandanda. Dinamo a deschis scorul prin grecul Thanasis Papazoglou, din centrarea lui Aliji. Același Papazoglou a făcut dubla după pauză, după o centrare a lui Dussaut. Grecul are patru goluri în tricoul lui Dinamo, trei contra Concordiei, după ce marcase împotriva ilfovenilor și în sezonul regulat. Apoi Papazoglou a devenit pasator decisiv pentru golul nigerianului Simon Zenke, la prima reușită pentru Dinamo. Concordia a redus din diferență prin Petre Ivanovici, cu un șut din voleu. Mijlocașul în vârstă de 29 de ani nu mai înscrisese pentru Concordia, la care a ajuns în luna iulie. Jaadi a rămas singur cu Rîmniceanu în minutul 71, dar lobul său a fost respins de portarul oaspeților. Iar Thaer Bawab a stabilit scorul final, la ultima fază a meciului, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Grădinaru. Iordanianul mai marcase un singur gol în acest sezon.

În clasament, Dinamo a urcat pe locul 7, cu 25 de puncte. Concordia este pe locul 14, cu 11 puncte.

În etapa viitoare, Dinamo înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Concordia primește vizita Dunării Călărași.

Dinamo București – Concordia Chiajna 3-2 (1-0)
Stadion: Dinamo (București)
Spectatori: 1.146.
Goluri: Papazoglou 28, 48, Zenke 56 / Ivanovici 68, Bawab 90+3
Dinamo: Mandanda – Dussaut, Klimavicius (Grigore 12), Ciobotariu, Aliji – Zenke (Jaadi 60), Filip (N’Diaye 67), Nistor, Sorescu – Montini, Papazoglou. Antrenor: Mircea Rednic.
Concordia Chiajna: Rîmniceanu – Grădinaru, Koutroumpis, Marc, Fota – Ropotan (Nivaldo 59), Gorobsov (Albu 59), Cristescu – Moussa (Ivanovici 64), Bawab, Alexe. Antrenor: Adrian Falub.
Cartonaşe galbene: Zenke 18, Dussaut 39, Jaadi 75 / Gorobsov 22, Albu 74, Nivaldo 90+2.
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea).