Sepsi-Viitorul 0-0. Prima remiză albă a playoff-ului

Sepsi Sfântu Gheorghe și Viitorul Constanța au încheiat la egalitate, 0-0, în ultima partidă din etapa a treia a playoff-ului Ligii I. Este primul meci din actualul playoff în care nu se marchează. Sepsi rămâne fără victorie în playoff, în vreme ce Viitorul rămâne neînvinsă în deplasare. La Viitorul nu au jucat în acest meci Ianis Hagi, Tudor Băluţă, Denis Drăguş, Bradley De Nooijer şi Lyes Houri, menajați pentru meciul cu U.Craiova din semifinalele Cupei României.

În prima repriză, Casap, Eric sau Achim au avut ocazii de gol pentru Viitorul, dar nu au găsit spațiul porții adverse. În minutul 57, Rivaldinho a trimis în poartă, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid. Casap a mai avut o șansă de gol, în minutul 87, când a executat o lovitură liberă, dar Niczuly a respins de lângă bară. Iar în minutul următor, Istvan Fülöp a șutat direct în brațele lui Tordai.

În clasament, Viitorul se află pe locul 4, cu 23 de puncte, la șase puncte de podium. Sepsi este pe locul 6, cu 20 de puncte.

În etapa viitoare, Sepsi înfruntă în deplasare pe FCSB, iar Viitorul întâlnește tot în deplasare pe Astra. Până atunci, Viitorul dispută prima manșă a semifinalelor Cupei României, contra Universității Craiova.

Sepsi Sf.Gheorghe – Viitorul Constanța 0-0
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Sepsi: Niczuly – Moura, Viera, Jovanovici, Ştefan – Velev (Vaşvari 46), Rus (Fülöp 66), Karnițki – Nouvier (Cârnaț 73), Tandia, Flores. Antrenor: Eugen Neagoe.
Viitorul: Tordai – Mladen, Artean, Iacob, Kuipers – Ciobanu, Achim, Casap – Eric (Tîrcoveanu 69), Rivaldinho (Pitu 76), Măţan (Ganea 46). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonaşe galbene: Rus 13, Viera 38, Moura 45, Nouvier 49 / Artean 11, Măţan 42.
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova).