FCSB-U.Craiova 3-2. Rocadă în clasament, bucureștenii urcă pe locul doi

FCSB a învins acasă cu 3-2 pe Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a treia a playoff-ului Ligii I. Cele două echipe au făcut schimb de locuri în clasament, FCSB urcând pe doi, iar U.Craiova coborând pe trei. Pentru craioveni, este primul eșec în playoff, după două victorii la rând, în vreme ce FCSB a bifat a doua victorie consecutivă în campionat.

Bucureștenii au deschis scorul după doar opt minute de joc, Junior Morais centrând, iar Ioan Hora trimițând în plasă din doar doi metri. Hora are cinci goluri în acest sezon, trei marcate cu U.Craiova. În minutul 23, Teixeira l-a faultat pe Bărbuț în careu și Nicușor Bancu a transformat penaltiul acordat, înscriind al patrulea gol din acest sezon. Precedentele trei au venit în luna august, un hattrick la Voluntari. După șapte minute, Planici a șutat, mingea a fost respinsă, dar Dennis Man a fost pe fază și a împins balonul în plasă. Acesta este al optulea său gol din actualul sezon. În prelungirile primei reprize, Alexandru Cicâldău a egalat cu o lovitură de cap, marcând al treilea gol stagional. Harlem Gnohéré a adus victoria bucureștenilor cu un gol cu capul, din câțiva metri, după centrarea lui Junior Morais. Francezul are 13 goluri în acest sezon. În prelungiri, Bărbuț a trimis în bară.

În clasament, FCSB este pe locul doi, cu 31 de puncte, la cinci puncte de liderul CFR Cluj. U.Craiova ocupă locul 3, cu 29 de puncte.

În etapa viitoare, FCSB joacă acasă cu Sepsi, iar U.Craiova primește vizita lui CFR Cluj. Până atunci, craiovenii dispută joi prima manșă a semifinalei Cupei României cu Viitorul Constanța.

FCSB – Universitatea Craiova 3-2 (2-2)
Stadion: Arena Națională (București)
Goluri: Hora 8, Man 30, Gnohéré 70 / Bancu 23-penalti, Cicâldău 45+2
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Cristea, Planici, Morais – Pintilii (Coman 70), Filip – Man, Tănase, Teixeira (Gnohéré 50) – Hora (Nedelcu 89). Antrenor: Mihai Teja.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Donkor, Acka (Kelici 88), Ferreira, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Mihăilă (Bic 62), Drăghici (Cristea 75) – Fortes. Antrenor: Devis Mangia.
Cartonaşe galbene: Planici 90+1 / Bancu 14, Mateiu 53, Bărbuţ 90+2.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad).