Simona Halep a trecut de Wang Qiang și a ajuns a doua oară în carieră în semifinale la Miami

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami după victoria în fața chinezoaicei Wang Qiang, locul 18 în clasamentul mondial.

Cinci brecuri au fost înregistrate în primele șase ghemuri ale meciului, Halep câștigând de trei ori pe serviciul advers și conducând cu 4-2 după această serie. În cele din urmă, românca și-a adjudecat setul cu 6-4. Actul secund a început cu un brec reușit de Halep, dar Wang a câștigat următoarele cinci ghemuri și s-a desprins la 5-1. A urmat însă o serie de șase ghemuri consecutive adjudecate de Halep care s-a impus cu 7-5. Românca a salvat și trei mingi de set ale adversarei, la scorul 5-4 pentru Wang.

Meciul a durat o oră și 38 de minute.

Cele două jucătoare se mai înfruntaseră o singură dată, în 2018, la Indian Wells, Halep câștigând atunci cu 7-5, 6-1.

În semifinale, Halep o va înfrunta pe învingătoarea dintre cehoaicele Karolina Pliskova şi Marketa Vondrousova.

Românca mai ajunsese o singură dată în semifinale la Miami, în 2014, fiind atunci învinsă de Eugenie Bouchard.

Dacă va câștiga meciul din semifinale, Halep va reveni pe primul loc în clasamentul mondial.