Simona Halep ajunge în sferturi la Miami după a patra victorie la rând în fața lui Venus Williams

Simona Halep a învins-o pe americanca Venus Williams, în optimile de finală ale turneului de la Miami. Românca situată pe locul 3 în clasamentul mondial s-a impus cu un dublu 6-3.

Halep a condus cu 3-0 în startul meciului, cu două brecuri. Americanca în vârstă de 38 de ani, locul 43 WTA, a reușit un re-brec, apropiindu-se la 3-2, însă Halep a rămas în avantaj, a mai avut un brec pe final și a câștigat setul după 33 de minute de joc. În setul secund, un singur brec a făcut diferența, reușit de româncă în ghemul al patrulea.

A fost a șaptea întâlnire directă, scorul fiind acum 4-3. Williams câștigase primele trei meciuri directe, însă Halep s-a impus în următoarele patru. În acest an, cele două se întâlniseră și la Openul Australian, unde Halep câștiga tot în două seturi, scor 6-2, 6-3.

În sferturi, Halep va juca împotriva unei tenismene din China, învingătoarea duelului dintre Wang Yafan și Wang Qiang.