România trece de Feroe în calificările EURO. Spania conduce grupa cu punctaj maxim

România a învins la Cluj-Napoca selecționata Insulelor Feroe cu 4-1, în etapa a doua din preliminariile pentru Campionatul European din 2020. Sunt primele puncte pentru tricolori care pierduseră în urmă cu trei zile la debutul în calificări, în Suedia.

Cosmin Contra a început cu o formulă ofensivă și România a debutat încă din start, însă Pușcaș și Stanciu au ratat ocazii în primele minute. În minutul 26, Stanciu a centrat din stânga, Keșeru prelungește până la Ciprian Deac și acesta marchează cu un șut din șapte metri, reușind al patrulea gol la echipa națională. Trei minute mai târziu, Claudiu Keșeru a dublat diferența, cu un șut la colțul scurt, tot atacantul de la Ludogoreț Razgrad marcând și în minutul 33, din câțiva metri. Keșeru a ajuns la 10 goluri la prima reprezentativă. Feroe a primit un penalti în minutul 39, la faultul lui Moți asupra lui Olsen, iar Davidsen a transformat.

În minutul 49, Stanciu a șutat de la 20 de metri, dar Nielsen a respins. Două minute mai târziu, Pușcaș a centrat, iar Ianis Hagi a ratat din opt metri. În minutul 63, Chipciu i-a pasat scurt lui George Pușcaș care a șutat superb de la 20 de metri, ducând scorul la 4-1. Iar Răzvan Marin a ratat o ocazie de gol în minutul 76, Nielsen reușind să pareze.

În celelalte meciuri ale grupei, Spania a învins în deplasare cu 2-0 pe Malta, iar Norvegia și Suedia au remizat, scor 3-3. Norvegia a condus cu 2-0, Suedia a revenit și a trecut în avantaj, cu un gol marcat în minutul 90+1, dar Norvegia a egalat în minutul 90+7.

În clasamentul grupei, conduce Spania, cu șase puncte. Suedia este pe locul doi, cu patru puncte, iar România și Malta au câte trei puncte. Urmează Norvegia, cu un punct, și Feroe, fără vreun punct.

În etapa următoare, pe 7 iunie, România joacă în Norvegia, iar trei zile mai târziu tricolorii vor înfrunta Malta, tot în deplasare.

România – Insulele Feroe 4-1 (3-1)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Deac 26, Keșeru 29, 33, Pușcaș 63 / Davidsen 40-penalti
România: Tătăruşanu – Benzar (Hagi 46), Moţi, Grigore, Bancu – Deac, Stanciu (Man 78), Marin, Chipciu – Puşcaş, Keşeru (Cicâldău 69). Selecţioner: Cosmin Contra.
Insulele Feroe: Nielsen – Rolantsson, Gregersen, Faero, Davidsen – Bartalsstovu (Frederiksberg 67), Vatnsdal (Baldvinsson 29), B.Olsen, Joensen – Hansson (Vatnhamar 77), K.Olsen. Selecţioner: Lars Olsen.
Cartonaşe galbene: Stanciu 16, Moţi 39, Chipciu 47, Grigore 85 / Joensen 15, Frederiksberg 82, K.Olsen 86.
Arbitru: Halil Umut Meler (Turcia).