România a jucat curajos, dar a pierdut la limită în Suedia, în debutul preliminariilor EURO 2020

Echipa națională a României a fost învinsă cu 2-1 de Suedia, în prima partidă din Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020. România a început mai bine prima repriză, dar a primit apoi două goluri pe două erori în apărare. În partea a doua, echipa țării noastre a dominat, profitând și de pasul înapoi făcut de scandinavi, dar tricolorii au reușit să marcheze un singur gol.

Suedia a avut prima ocazie de gol a meciului, în minutul 2, la un corner, dar Tătărușanu a prins mingea trimisă cu capul de Granqvist. În minutul 15, Chipciu a șutat, însă pe centrul porții, iar Olsen a prins fără probleme. În minutul 32, Stanciu a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea a trecut la vreun metru de poarta adversă. Gazdele au deschis scorul în minutul următor. Răzvan Marin a pierdut mingea aproape de propriul careu, Augustinsson a intrat în posesie în flancul stâng, a centrat, Grigore a atins mingea însă nu a putut respinge, iar Quaison, aflat în apropiere, a preluat și l-a învins pe Tătărușanu. În minutul 40, Stanciu a pierdut ușor mingea, scandinavii au plecat pe contraatac, inițial apărarea României a blocat, dar mingea a ajuns la Claesson care a înscris cu un șut pe jos din marginea careului mare, lateral dreapta. Pe final de repriză, Pușcaș a șutat din unghi, dar Olsen a respins.

Răzvan Marin a avut o ocazie uriașă de gol în minutul 55 când se afla singur în centrul careului advers, dar șutul său din voleu a trecut mult peste poartă. În minutul 58, România a redus din diferență. Pușcaș i-a pasat lui Marin peste apărarea adversă, mijlocașul de la Standard Liege a centrat pentru Claudiu Keșeru care a împins mingea în poartă cu capul, din câțiva metri. Este al optulea gol marcat de Keșeru la echipa națională. Același Keșeru a șutat pe lângă poartă în minutul 63, iar două minute mai târziu Tătărușanu a blocat șutul lui Krafth. Portarul nostru a intervenit și în minutul 83, la lovitura de cap a lui Berg. Iar în minutul 90+1, Tătărușanu a respins în corner șutul lui Isak.

În aceeași grupă, în prima etapă s-a mai disputat meciul Malta – Insulele Feroe 2-1. Iar Spania urmează să înfrunte Norvegia.

În etapa secundă, pe 26 martie, au loc partidele Malta – Spania, Norvegia – Suedia și România – Insulele Feroe, acesta fiind programat la Cluj-Napoca, pe stadionul Dr.Constantin Rădulescu, de la ora 21:45

Suedia – România 2-1 (2-0)
Stadion: Friends Arena (Solna)
Goluri: Quaison 33, Claesson 40 / Keșeru 58
România: Tătăruşanu – Manea, Grigore, Săpunaru, Bancu – Băluţă (Ivan 78), Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriţă (Keşeru 46) – Puşcaş (Hagi 64). Selecţioner: Cosmin Contra.
Suedia: Olsen – Lustig (Krafth 24), Helander, Granqvist, Augustinsson – Forsberg (Svensson 68), S.Larsson, Olsson, Claesson – Quaison (Isak 89), Berg. Selecţioner: Janne Andersson.
Cartonașe galbene: Svensson 90+3. S.Larsson 90+4 / Grigore 72, Hagi 79, Săpunaru 82
Arbitru: Michael Oliver (Anglia)