CSM București a învins acasă pe Banja Luka, în prima manșă din sferturile Cupei Challenge

CSM București a câștigat cu 25-19 primul duel contra echipei bosniace Borac Banja Luka, din sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin. Meciul s-a disputat în sala Dinamo din București.

CSM a dominat prima repriză a meciului, conducând la pauză cu 16-7. Însă gruparea bosniacă a revenit în partea a doua și a redus din diferență.

Leonardo Sampaio Santos a fost cel mai bun jucător de la bucureșteni, cu opt goluri marcate.

Meciul retur va avea loc pe 30 martie, la Banja Luka.

Cupa Challenge este a treia competiție ca importanță în handbalul continental. CSM a intrat în competiție în 16-imile de finală și a eliminat până la sferturi pe Parnassos Strovolou din Cipru și Dukla Praga din Cehia.