SC Miercurea Ciuc s-a calificat în finala Erste Liga, competiție a cluburilor din România, Ungaria și Austria

SC Miercurea Ciuc a ajuns pentru a patra oară în istorie în finala Ligii Erste, competiție la care participă echipe din România, Ungaria și Austria. În semifinale, ciucanii au învins cu scorul general 4-2 echipa maghiară Ujpest Budapesta.

În meciul șase, disputat pe patinoarul Vakar Lajos din Miercurea Ciuc, oaspeții au condus cu 3-1, dar ciucanii au egalat, iar scorul a fost 4-4 după 60 de minute regulamentare. Apoi nu s-a marcat în prima repriză de prelungire, ci abia în cea de-a doua, în minutul al patrulea. Astfel, SC Miercurea Ciuc s-a impus cu 5-4. Tihamer Becze a marcat golul victoriei ciucane. Anterior, Hugo Gecse, Vadim Krasnoslobodţev, Radim Valchar şi Andrei Taratuhin înscriseseră golurile harghitenilor din timpul regulamentar.

În finală, SC Miercurea Ciuc va înfrunta pe Ferencvaros Budapesta. Finala va avea loc tot în sistemul „cel mai bun din șapte meciuri”. Primele două meciuri vor avea loc la Budapesta, pe 26 şi 27 martie.

SC Miercurea Ciuc a câștigat competiția în 2011 și a mai jucat finala în 2009 și 2013.