Monica Niculescu o învinge pe Garbine Muguruza, în runda secundă la Miami

Monica Niculescu își continuă parcursul excelent la turneul de la Miami unde obține a patra victorie la rând. În runda secundă, românca venită din calificări a trecut de Garbine Muguruza din Spania, locul 17 WTA.

Spaniola a condus cu 3-0 în startul meciului, însă Niculescu a egalat la 3-3. S-a mers apoi cap la cap până la 6-6. Zece dintre cele 12 ghemuri disputate au fost brecuri. În tiebreak, Niculescu s-a impus cu 7-0. În setul secund, românca aflată pe locul 138 în clasamentul mondial a condus cu 2-0, dar Muguruza a câștigat trei ghemuri la rând. Au mai fost trei brecuri pe final de set, două reușite de spaniolă care și-a adjudecat setul cu 6-4. Însă în decisiv Niculescu a condus cu 2-0, apoi s-a desprins la 5-1 și s-a impus cu 6-2.

Meciul a durat două ore și 55 de minute.

Cele două jucătoare se înfruntaseră o singură dată până acum, în 2016, la Linz, spaniola având atunci câștig de cauză.

În turul trei la Miami, Niculescu o va întâlni pe Caroline Wozniacki din Danemarca, a 13-a favorită a turneului.

Tot în runda secundă vor juca și alte două românce, Simona Halep și Mihaela Buzărnescu.